KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Aşık Günay Yıldız: Yazı Mı Tura Mı!
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşık Günay Yıldız: Yazı Mı Tura Mı!
2017-10-10 - 00:02
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Aşık Günay Yıldız: Yazı Mı Tura Mı!

Aşık Günay Yıldız’ın Kaleminden 1. Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi Üzerine  “YAZI MI TURA MI”

        Kongreler akademik çalışmalar açısından oldukça önemli organizasyonlardır. Kafkas Üniversitesi’nin bu yıl birincisini düzenlediği Kafkasya Halk Kültürü Kongresi haberini aldığım an müthiş derecede heyecanlandım. Bu heyecanım nedeni yıllarca ilimizde bu tür organizasyonların azlığına bağlıydı. Ben Günay Yıldız olarak gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında çok sayıda bu tür programlara davet edilen birisi olarak bu programın tertip edilmesinden haz duydum. İçimden Kars bu sefer kültür işlerinde yazı tura oynamıyor dedim.

        Ancak Kongre’nin yürütme kurulu ve davetlilerini görünce eyvah, eyvah ettim. Yine kültür çalışmalarım üzerinde yazı tura oynanıyordu. Kongre’nin açılış konuşmalarından tutun da oturumlardaki konuların birçoğu aşıklık geleneğine ait olmasına rağmen programda hiçbir aşığa yer verilmemişti. Oturum konularında incir çekirdeğini dolduramayacak mevzulara yer verilmesi de programın çok da titiz tertiplenmediğine dair kuşkularımı artırmış oldu.

       Evet ben Günay Yıldız rahmetli babam Murat Karahanlı ile birlikte baba-oğul ömrümüzü bu sanata veren bir insan olarak yapılan bu kongreye davet edilmeyişim çok acı bir durumdur. Sadece ben davet edilmedim benim gibi çok kıymetli aşık arkadaşlarım da bu programda yok idiler. Bizler bizim sırtımızdan akademik paye edinen insanlarda bıktık usandık. Bizler akademik olgunluğu gören insanlarız, eski hocalarımızı saygıyla anıyorum. Onların bize gösterdiği saygıyı mumla arar hale geldik.

      Evet ben Günay Yıldız şikâyet ediyorum. Halk kültürü ve aşıklık geleneği konulu şehrimde yapılan bir kongreye davet edilmedim. Bu işin sorumlularını bu kültüre sahip çıkan insanlar adına şikâyet ediyorum. Bizler bu geleneğe ömrümüzü verdiğimizde bu programı düzenleyen kişiler neredeydiler? Bizler bu geleneğin cefasını çektiğimizde bu programı yürütenler neredeydiler?  

     Evet ben Günay Yıldız. Yazı tura oynamaktan bıktık. Bu kongrede kıyıda köşede kalmış akademik mevzularla uğraşmak yerine bu sanatı icra eden bizlerin bu gelenek hakkında bilgi ve birikiminden istifade edilemez miydi?

     Evet ben Günay Yıldız bu şehirde yapılan bir kongrede üstelik kongre konusu hususunda 50 yılını bu geleneğe vermiş bir insan olarak dışlanmış olmanın hüznünü yaşayarak sitem ediyorum. Bu kongrede iddia ediyorum ki yıllarımın birikimini anlatma fırsatım olacaktı. Ama bu fırsatı bize çok gördüler. Kendi yurdumuzda parya olduk. Yazıklar olsun, yazıklar olsun kültürümüz üstüne yazı tura atanlara yazıklar olsun.

     Beyler anlaşılan rozetleriniz yüreklerinizden büyük. Bizler ömrümüz boyunca yüreklerimizi halkımızla büyüttük. Bu gelenek bizleri haklı çıkarmıştır, yine de çıkaracaktır.

     Beyler lütfen  ya tutarsa deyip acemice hazırladığınız programlarla kültür üzerinde yazı tura  oynamakta vazgeçin.

Beyler  vazgeçin… Vazgeçin.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 681 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da Bakan Arslan’a Kilosu 11 Bin TL Olan Bal Teslim Edildi Başkonsolos Guliyev’in, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır