KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars’ta Kafkasya Halk Kültürü Konseri
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ta Kafkasya Halk Kültürü Konseri
2017-10-10 - 01:09
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars’ta Kafkasya Halk Kültürü Konseri

KAFKAS HABER AJANSI – BEDİR ALTUNOK / özel haber

1.Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi kapsamında konser düzenlendi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki konsere Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Merkezi Genel Müdürü Alı Rıza Altunel, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Kongre Başkanı Prof. Dr. Rafig İmrani, Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim Kafkasyalı, Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlkin Guliyev, akademik personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlğı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nun verdiği konser büyük ilgi gördü. Şef Abdullah Alper Kurbani öncülüğündeki konserde Azerbaycan, Kerkük, Kırım, Kazakiztan, Kıbrıs, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Uygur, Anadolu, Tuva, Tataristan, Gagauzya ve Kumuk yörelerine ait türküler seslendirildi. Solistler D. Cem Gürdal, Recai Nurikadıoğlu, Çiğdem Gürdal, Alper kıraç, Mehmet Kara, Seher Çağatay, Ozan Yunus Bildik, Geryal Başel Tüzün, Ayşe Feza Genç ve Murat Zühtü Uçaner sahne performanslarıyla izleyenleri adea büyülediler.

Dansçılar Gökçe Küçükbakar, Ali Şar ve Fatip Ahmed Tektemur’un türküler eşliğindeki dansları ise knatılımcılardan tam not aldı. Dansçıların gösterileri uzun uzun alkış alırken Gökçe Küçükbakar’ın Sarı Gelin’in türküsü eşliğindeki gösterisi ilgiyle izlendi.

“Gal Sene Gurban”, “Kiziroğlu, “Sarı Gelin” türkülerinin de seslendirildiği konser “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” türküsüyle son buldu.

KAÜ Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, “Gerçekten bizlere 1.5 saat içinde Kerkük’ten, Orta Asya’ya, Kafkasya’ya tüm Türk dünyasına muhteşem bir gezi yaptılar. İşte sanat böyle bir şey. Gerçekten de muhteşem bir konserdi ben tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Gürcistan Azerbaycan Milli Kongresi Başkanı Ali Babayev, “Ben bugün Kars’ta Türk Dünyasının birliğini gördüm. Bugün kafkas Üniversitesi’nde Türk folklörünün kongresi oldu. Bu kongrede Kafkasya ülkelerinin folklörik yaşamı anlatıldı. Burada da bölgenin türküleri söylendi. Bu da bizi çok sevindirdi. Ben diyabilirim ki bugün Kars’ta Türk Dünyasının birlik akşamı oldu.” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1050 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da Bakan Arslan’a Kilosu 11 Bin TL Olan Bal Teslim Edildi Başkonsolos Guliyev’in, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır