KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Gürcistan Halk Oyunları Gösterisi ve İran’ın “Dalga” Konseri
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan Halk Oyunları Gösterisi ve İran’ın “Dalga” Konseri
2017-10-11 - 01:49
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Gürcistan Halk Oyunları Gösterisi ve İran’ın “Dalga” Konseri

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

1.Uluslararası Kafkasya Halk Kültürü Kongresi kapsamında düzenlenen Gürcistan Halk Oyunları gösterisi nefes kesti. İran Tebriz’den gelen ünlü sanatçıların yer aldığı “Dalga” grubunun verdiği konser ise ilgiyle izlendi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki konsere Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Kongre Başkanı Prof. Dr. Rafig İmrani, Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Selim Kafkasyalı, Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. İlkin Guliyev, akademik personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Burada bir konuşma yapan Kongre Başkanı Prof. Dr. Rafig İmrani, “Bu anlamda biz Kafkaslarda Türk kültürünün önemini ortaya çıkarmak istedik. Türkiye; ekonomik ve kültürel alanda büyük bir ülke. İster Azerbaycan’da ister Gürcistan’da ister bugünkü Ermenistan’da; çünkü önceden biz biliyorduk ki Ermenistan’ın nüfusunun yüzde 80’i Türk’tü ama son 50-60 yılda orada bir Türk bile yaşamıyor. Buna bakmayarak Ermenistan’ın kültürü tam olarak yüzde 100 Türk kültürü temelinde kurulmuş bir kültürdür. Bizim bu kongrede bunların hepsi açıklandı. Hem tarihsel bakımdan hem çağdaş dönemde bulunün kültürler ve bunların etkisinin hepsi öğrenildi.” dedi.

Konuşmadan sonra kongrede emeği geçenlere ve sanatçı gruplarının liderlerine Rektör Prof. Dr. Sami Özcan tarafından plaketleri verildi çiçek takdiminde bulunuldu.

İRAN’IN BÜYÜK “DALGA”SI KARS’TA

İran’ın başarılı müzik gruplarından biri olan “Dalga”nın gözetmeni Çengiz Mehdipur yönetimindeki “İran Mozikleri” konseri ilgiyle izlendi. Yaklaşık 1.5 saat süren konseri, salonu tıka basa dolduran katılımcılar büyük bir dikkatle izledi. 1990 yılında Mehdipur’un yönetimi altında faaliyetlerini başlatan "Dalga" müzik grubu, 90’lı yıllarda İran’ın farklı bölgelerinde verdiği konserler aracılığıyla en başarılı müzik gruplarından biri olmayı başardı. İsfahan, Kiş, Hemedan, Kirman, Tahran ve Tebriz gibi şehirlerin yanı sıra bu grup, Türkiye, kanada, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Japonya, Çin, Azerbaycan ve İspanya’da da sahneye çıktı. "Dalga"nın şimdiye dek gösterdiği en yüksek performanslarından biri de Kars’ta sahnelendi. “Dalga” konseri Çengiz Mehdipur’un saz dinletisiyle sona erdi.

GÜRCİSTAN HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ

Programın sonunda Gürcistan Halk Oyunları sahne aldı. Gürcistan’ın profesyonel ekibinin hareketli ve renkli dasları büyük beğeni topladı. Sık sık alkışlarla desteklenen gösteride oyuncuların performansı izleyenleri adeta büyüledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1079 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da Bakan Arslan’a Kilosu 11 Bin TL Olan Bal Teslim Edildi Başkonsolos Guliyev’in, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır