KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars’ın Yolları
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ın Yolları
2017-10-11 - 20:54
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars’ın Yolları

Yazar Settar Kaya ‘Kars’ın Yolları’nı yazdı:

Yasalarımıza göre, belediye sınırları içerisindeki yol ve kaldırımların yapımı ve onarımı belediyelerin görevidir.

Kars’ta Faik Bey Caddesi Karayolları tarafından yapılmaktadır. Şehir içindeki ana yollardan bazılarını da yine Karayolları yapacakmış. Memnuniyet duyarız.

Ancak, bu olayı birkaç yönden irdelemek gerekir.

Belediyelere görevleriyle orantılı gelir sağlanması anayasa hükmüdür.

Bu hüküm yerine getiriliyor mu? Tartışılır.

Kentlerimizin nüfusu hızla artmaktadır. Bununla birlikte Kentte yaşayanların talebi de çeşitlenmektedir.

 Artık hemşeriler, belediyelerden sadece yol, kaldırım, su gibi altyapı hizmetleri değil, sağlık, spor, eğitim, turizm, sosyal ve kültürel hizmetler, ticaretin geliştirilmesi gibi farklı taleplerde de bulunmaktadırlar.

Vatandaşların beklentisi artmakta, belediyelere yasalarla verilen gelir aynı kalmaktadır. Özellikle gelirleri az olan belediyeler ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Hele bir de geçmiş dönemden devralınan hizmet ve borç birikmesi varsa, işleri daha da zorlaşmaktadır.

Şüphesiz, aynı gelirle çok daha başarılı hizmetler yapan belediye başkanları da yok değil. Bu tamamen başkanın becerisi ve vizyonuyla ilgili bir olaydır.

Her ilin bir bakanı veya ilimizin her zaman bakanı olmayacağına göre; Belediyelerin kendisinden beklenen hizmeti, kendi kaynaklarıyla yerine getirmelerinin şartları hazırlanmalıdır. Anayasa hükmüne işlerlik kazandırılmalıdır. Gelir kaynakları,çağımız kentlerinin ihtiyaçları dikkate alınarak yeniden düzenlenmelidir.

İkinci bir konu; Yerel yönetimlerin kaynaklarının yetmediği, temel ihtiyaçların aksadığı durumlarda, merkezi yönetimlerin sağlayacağı katkılar, usul ve esaslara bağlanmalıdır. İlimizin bakanı var sorunlarımız çözülüyor. Peki, bakanı olmayan illerin suçu nedir?

Erzurum ilimizin neredeyse son 15 yıldır kesintisiz bakanı olmasının ne anlama geldiğini, bizim de bir bakanımız olduğunda fark ettik.

Sözün özü; Belediyelerin gelirleri arttırılmalı. Belediye başkanları bütçesini iyi yönetmeli, kentin öncelikli ihtiyaçları ile bütçe imkânları arasındaki dengeyi doğru sağlamalı. “Böylece, sizin görevinizi, biz yaptık” propagandasına muhatap olmaz. Partisinin mensuplarını töhmetten, gelecek seçimleri de riske sokmaktan kaçınmış olur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1981 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da Bakan Arslan’a Kilosu 11 Bin TL Olan Bal Teslim Edildi Başkonsolos Guliyev’in, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır