1 Mayıs’ta yasak yok

1 Mayıs’ta yasak yok

Bakan Soylu: Yasak getirmedik, 1 Mayıs’ı herkes istediği şekilde kutlayacak

1 Mayıs’ta yasak yok


1 Mayıs’ta yasak yok

KAFKAS HABER AJANSI

Bakan Soylu: Yasak getirmedik, 1 Mayıs’ı herkes istediği şekilde kutlayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaklaşan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün şenlik havasında geçmesi temennisinde bulunarak, "1 Mayıs öncesi kimseye yasak getirmedik. 1 Mayıs’ı herkes istediği şekilde kutlayacak; ancak PKK, terör örgütleri işin içinde olurlarsa biz işin rengini değiştiririz. Kamu düzenini sağlamak bizim görevimizdir" dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, memleketi Trabzon’da, AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AK Parti İl Başkanı Haydar Revi ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Bakan Soylu, hükümetleri tarafından 2015 genel seçimlerinden bugüne kadar kentte yapılan hizmetlerle ilgili bilgi verdi. Terörle mücadeleye ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, şunları söyledi:

 “Böyle bir coğrafya içerisinde bizim sadece kendi ülkemizin sınırları içerisinde terörle mücadele etmek ve bunu batırabilmek gibi çabamız yeterli bir çaba değildir. Terör, uluslararası bir mücadele alanındaki samimiyetle iş birliğini gerektirir. Terörü kaynağında kurutma gibi bir süreç söz konusu. Ben Paris’teki o toplantıda söylemiştim. Herkes teknik anlatıyor. 'Şu bankadan bu bankaya para transfer edildi' gibi. Temel problem o değildir. Temel problem şudur. Terörün yüksek bir siyaseti var ve bu yüksek siyasete ülkelerin müdahale etmesi gerekir. Orada ‘İslami terörizm’ kavramı ortaya kondu. Buna da benim dışımda kimse itiraz etmedi. ‘Eğer halen daha burada ‘İslami terörizm’ kavramı ortaya konuluyorsa demek ki biz bir arpa boyu kadar yol alamamışız. Kusura bakmayın’ dedim. Biz asla aynı düşünmüyoruz. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Avrupa’nın bunda hiç mi kabahati yok? Yükselen ırkçılığın bunda hiç mi kabahati yok?”

 ‘TERÖRLE MÜCADELENİN BAŞARISI KOORDİNASYONDUR’

Türkiye'nin terör, göç ve uyuşturucu ile mücadelede ortaya koyduğu performansla Batı'ya büyük iyilik yaptığını vurgulayan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Terör konusunda Türkiye, bütün dünyaya örnek mücadele sergilemektedir. Maalesef Batı’nın baktığı gibi ‘Senin teröristin, benim teröristim’ diye de bakmamaktadır. Batı’ya da burada ciddi şekilde mesaj vermektedir. Türkiye terör, göç ve uyuşturucu ile ortaya koyduğu performansla aslında Batı'ya da büyük iyilik yapmaktadır; ama Batı bunun farkında değildir. Sadece ufak tefek cümlelerle Türkiye’nin sırtı sıvazlanmaktadır. Maalesef Batı, ideolojik körlüğünden hala vazgeçmiş değildir. Halen daha buna devam etmektedir. Terörle mücadelemiz aynı kararlılıkla sürecektir. Terörle mücadelenin başarısı koordinasyondur. Bir taftan polis bir taraftan jandarma bir taraftan güvenlik korucuları bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri bir taraftan tüm istihbarat birimlerimiz muhteşem koordinasyon ortaya koyuyor. Terörle mücadelede fiili hakimiyeti elbette elde ettik; ama bu sürdürülebilir olursa faydası söz konusu olur. En ufak bir esneme, gevşeme, rehavet belki görmediğimiz başka şeyler var. Terör, kendisine antrenman sahası olarak Suriye ve Irak’ı seçti. Orada yeni terör biçimleri geliştirmeye çalışıyor. Biz burada onlara bastıkça onlar kendilerini yenilemek için gayret sarf ediyor. Bizim Fırat Kalkanı’nda, Afrin’de bulunmamız; terörü kendi kaynağında kurutmaya yönelik hadisenin ta kendisidir.”

‘KİMSEYE YASAK GETİRMEDİK’

Bakan Soylu, yaklaşan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü ile ilgili de konuştu. İşçi Bayramı'nın şenlik havasında geçmesi temennisinde bulunan Soylu, 1 Mayıs öncesi kimseye yasak getirmediklerini vurguladı. Solyu, “1 Mayıs öncesi kimseye bir yasak getirmedik. 1 Mayıs’ı herkes istediği şekilde kutlayacak ancak bir tek şey; PKK, terör örgütleri eğer işin içinde olurlarsa biz işin rengini değiştiririz. Kamu düzeninin sağlamak bizim görevimizdir. Biz kamu düzenini sağlamakla görevliyiz. Bizden istenen budur” dedi.

 ‘ŞENLİK İÇİNDE GEÇMESİNİ İSTİYORUZ’

1 Mayıs ile ilgili DİSK, KESK, TTB, TMMOB yöneticileriyle bir araya geldiğini de belirten Soylu, şunları söyledi:

“Beni ziyaret ettiler ve ortak bir anlayışla birlikte 1 Mayıs’ı İstanbul Maltepe Meydanı’nda kutlayacaklar. Türk-İş Başkanı ile Hatay konusunda mutabakat sağlandı. HAK-İŞ Adana’da yapıyor. Dün akşam aldığım rakam; 51 büyük etkinlik meydana gelecek. Şu ana kadar bizim izin verdiğimiz takip ettiğimiz. Bunların bütün güvenlik önlemlerini alıyoruz. Biz 1 Mayıs’ın şenlik içinde geçmesini istiyoruz. Bir bayram havasında geçmesini istiyoruz. Tüm sendikalarımızın aynı anlayış içerisinde tüm çalışanlarımızın tüm emekçilerimizin aynı anlayış içinde olmasını istiyoruz. Nevruz nasıl huzur içinde geçmişse 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl şenlik içinde yaşanmışsa ben 1 Mayıs’ın da tüm sendikalarımızda aynı sorumluluğu gördüm aynı heyecanı da gördüm. Terör örgütleri bunu istismar etmek, sabote etmek isteyebilir mi? İsteyebilir. Biz ona asla müsaade etmeyiz, Allah’ın izniyle. Milletimizin 1 Mayıs’ı en iyi şekilde geçirmesi hususunda bütün güvenlik önlemlerini aldığımızı belirtmek isterim.”

 ‘PROBLEM OLMADAN GEÇECEKTİR’

Sendikalarla da açık açık konuştuğunu anlatan Bakan Soylu, "Nasıl biz, size hassasiyet gösteriyorsak sizlerin de aynı hassasiyeti göstermenizi arzu ettiğimizi söyledim. Onlarda da aynı hassasiyeti görmenin rahatlığı içerisindeyim. Karşılıklı emniyet birimlerimizle güvenlik birimlerimizle temas halindeler. Zannediyorum, bir problem olmadan 1 Mayıs aynı anlayış içerisinde geçecektir. Türkiye, emek ve çalışma hayatı ile bu bayramı kutlayacaktır düşüncesi içerisindeyim" diye konuştu.

İl KADIN KOLLARI KONGRESİ’NE KATILDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, düzenlediği basın toplantısının ardından, AK Parti Trabzon Kadın Kolları Kongresi'ne katıldı. Salona, kadın partililerce hazırlanan, üzerinde Bakan Soylu’nun da fotoğrafının yer aldığı ‘Terörün korkulu rüyası, şehrimizin Soylu evladı, bu şehir seni tanıdıkça çok sevdi’ yazılı pankart asıldı.

Kadın partililere hitap eden Bakan Soylu, 24 Haziran'da yapılacak seçimlere ilişkin mesajlar verdi. Seçimlerde rakiplerinin CHP olmadığını belirten Bakan Soylu, şöyle konuştu: 

 “Bu seçimin ne olduğunu, karşımızdaki siyasi rakibin kim olduğunu iyi anlayasınız diye anlatıyorum. Bu seçimde rakibimiz CHP değildir. Şu veya bu parti değildir. Bu seçimde bizim rakibimiz; yüzyıllık vesayettir, küresel karanlık bir zihniyettir. Bu seçimde bizim karşımızda olan asıl siyasi rakipler; Altay tankından rahatsız olanlardır, ATAK helikopterinden rahatsız olanlardır, Cirit füzemizden, Bayraktar İnsansız Hava Aracı'mızdan, Hürkuş’tan rahatsız olanlardır. Yerli ve milli silahlarıyla kararlılıkla kimseyi dinlemeden, kimsenin aklına uymadan Türkiye’nin terörle mücadelesini sürdürmesinden rahatsız olanlardır. Bugün bizim karşımızda olan cephe, Türkiye’nin kalkınmasından, büyüme rakamından, dünyanın en büyük havaalanını yapmasından, altyapı yatırımlarını tamamlamasından rahatsız olanlardır. Size bu seçimin ne seçimi olduğunu anlatmak zorundayım. Bu seçim, bizim tam bağımsız yarınlara adım atacağımız seçimdir. Bu seçim, vesayetin bütün kırıntılarını temizleyeceğimiz. Bu seçim, 16 yıldır sizlerin emeğiyle alın teriyle güçlenen büyüyen Türkiye’nin artık yepyeni bir yola çıktığı seçimdir.”

Öte yandan tek listeyle gidilen kongrede Bahar Ayvazoğlu, AK Parti Trabzon İl Kadın Kolları Başkanlığı’na seçildi. (dha)

(BA-BA-S) TRABZON (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

1 Mayıs’ta yasak yok
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber 1 Mayıs’ta yasak yok Sonraki Haber >>
  • Dolar : 5,25011
  • Euro : 5,9534
  • Altın : 221,333
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ

1 Mayıs’ta yasak yok

DMCA.com Protection Status

1 Mayıs’ta yasak yok

  Yukleme: 0.210928