Tarih alevlere teslim oldu

Tarih alevlere teslim oldu

Tarih alevlere teslim oldu


Tarih alevlere teslim oldu 

85 yıl önce inşa edilen tarihi Kâzımpaşa İlköğretim Okulu’nun restorasyon sırasında kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcım tüm okulu yaktı. 3 işçi yaralandı, 3 tüp patladı. 1 saat süren yangın ağaçlara sıçradı
 
İzmir’in Torbalı ilçesinin en eski okullarından olan Kazımpaşa İlköğretim Okulu, cayır cayır yandı. 1926 yılında İzmir Valisi Kazım Paşa tarafından inşa edilen 2 katlı 12 derslikli okulun çatısı, Umart firması tarafından sürdürülen restore çalışmaları sırasında bir anda alev aldı. Rüzgarın da etkisiyle hızla büyüyen yangın bir anda tüm çatıyı sardı. Yangın sırasında 3 oksijen tüpü patladı. Restorasyon sırasında çatıda bulunan 3 işçi ise canlarını, okul bahçesindeki palmiye ağacına atlayarak kurtardı. Okulu tamamen saran alevler, Torbalı İtfaiye ekiplerinin müdahalesi ile 1 saat sonra söndürülebildi. Yangın sonrasında harabeye dönen tarihi okul kullanılmaz hale geldi.
 
İŞÇİLER CANLARINI AĞACA ATLAYARAK KURTARDI
2010-2011 eğitim öğretim yılının sona ermesinden sonra, Torbalı’da 85 yıl önce inşa edilen tarihi Kazımpaşa İlköğretim Okulu ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından restore edilmeye başlandı. Çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, işçiler önceki gün akşam okulun çatısında izolasyon yapıyordu. Bu sırada oksijen tüpüyle kaynak yapılırken, bir anda çatı alev aldı. Rüzgarın da etkisiyle birlikte alevler kısa sürede bütün binayı sardı. Çatıda çalışan işçiler Mehmet Yaygın (25), Mesut Yıldırım (34), Mehmet Kıyar (58), alevlerden kaçmak için okulun bahçesindeki palmiye ağacına atlayarak canlarını kurtardı. Olay yerine Torbalı ve İzmir’den çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yaklaşık bir saatlik söndürme çalışmalarının ardından alevler kontrol altına alınabildi. Yangın nedeniyle çevredeki vatandaşlar da büyük korku ve panik yaşadı. Binanın çökme tehlikesine karşılık polis ekipleri okulun çevresindeki sokakları trafiğe kapatarak önlem aldı. Üç işçi, Torbalı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Oksijen verilen işçiler, tedavilerinin ardından taburcu edildi.
(VG-BA-S) İZMİR / TORBALI (KHA) - VEDAT GÖKÇAYEtiketler :  
<< Önceki Haber Tarih alevlere teslim oldu Sonraki Haber >>

Tarih alevlere teslim oldu

DMCA.com Protection Status

Tarih alevlere teslim oldu

  Yukleme: 0.057842