Kars Valisinden Otistik Öğrencilere Ziyaret
Kars Valisinden Otistik Öğrencilere Ziyaret
18:22:00 2017-04-03

 Kars Valisinden Otistik Öğrencilere Ziyaret

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars Valisi Rahmi Doğan, “2 Nisan Otizm Farkındalık Günü” münasebetiyle Kars Merkez Atatürk İlkokulu’nda eğitim gören otistik öğrenciler Karan Manbakır ve Doruk Taha Aladağ’ı ziyaret etti.

Otistik öğrencilerin eğitim aldığı özel eğitim sınıfını ziyaret eden Vali Doğan, öğrencilerin durumu ve verilen özel eğitimle ilgili olarak öğrenci velileri ve okul yetkililerinden bilgi alarak bir süre sohbet etti. 

Daha sonra ilkokul 2’nci sınıf öğrencilerini de ziyaret eden Vali Doğan, öğrencilerle bir süre sohbet ederek, ders durumları hakkında bilgi aldı.

OTİZM

Otizm ile ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla, 2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

OTİZM NEDİR?

Otizm, yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Otizm erken evrede basit belirtileri dikkate alındığında kolayca teşhis edilebilir ve bebeklere uygulanacak iyi bir rehabilitasyon programı ile etkileri önemli oranda azaltılabilir. Gebelik döneminde folikasit katkısı kullanmak otizm gelişme riskini önemli oranda azaltmaktadır.

OTİZME NE SEBEP OLUR?

Otizmin nedeni henüz tam olarak tespit edilememiştir. Otizmin tek bir nedeni yoktur. Pek çok nedeni olduğu artık bilinmektedir. Otistik bireylerde beyin hücreleri farklı çalışmaktadır. Hücreler arasında mesaj taşıyan kimyasal ileticilerde eksiklik ya da fazlalık olduğu düşünülmektedir.

OTİZMİN TEDAVİSİ

Otizm tedavisi için herhangi bir ilaç ya da tedavi yoktur. Kullanılan ve önerilen tedavi yöntemleri ya da ilaç tedavisi ancak onun dikkatini yoğunlaştırma, iletişim kurmasına yardımcı olma ve iletişim kurmayı öğrenmesini destekler nitelikte tedavi çeşitleridir. Rehabilitasyon merkezlerinde yapılan işlemler de bunlardan ibarettir. Amaç tam anlamıyla bu merkezlerde onları topluma kazandırmak ve onların da bizler gibi normal bir birey olduğunu hissettirmektir. Zaten onlar hasta değil  normal bireylerdir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


Kaynak: KHA Bu haber  30032  kere okundu