Kars’ta Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri
Kars’ta Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri
23:34:00 2017-04-19

 Kars’ta Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars İl Müftülüğünce, Kutlu Doğum Haftası programı düzenledi.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guluyev, Mili Eğitim Müdür Vekili Cemalettin Güven, İl Müftüsü Mehmet Genç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen ile vatandaşlar katıldı.

Kur'an-i Kerim tilavetiyle başlayan programda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kutlu doğum haftası münasebetiyle hazırlanan sinevizyon gösterisi sunuldu.

İl Müftüsü Mehmet Genç, Kutlu Doğum Haftası kapsamında Kars’ta düzenlenecek olan etkinlikleri anlattı ve haftanın önemini anlattı.

Kars Valisi Rahmi Doğan da, "Tabi güvenilir olmak çok büyük bir vasıf, özellikle çağımızda insanların güvenin zedelendiği bir ortamda insanların dejenere olduğu fuhşiyatın, hırsızlığın, arsızlığın artmış olduğu bir ortamda güvenilir bir toplum oluşturabilmek için üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Din, kişilere göre değil de kurallara göre yaşanması gerek.Aslı vazife eğitimcilerden geçmekte, gerek eğitimcilerimiz gerek din adamlarımız güvenilir bir nesil olabilmeyi öğretebilmelidirler. Müslüman güvenilir olmadığı zaman, müslümanların yapmış olduğu hataları İslamiyete kimseye mal etmesin. Eğer biri hata yapıyorsa o hata kişinindir, İslamiyetin değildir. Biz bugün toplumumuzda en çok yaşamış olduğumuz sorunlardan bir tanesi budur.” dedi.

Vali Doğan ayrıca, "Biz dini kişilere göre değil, dini kurallara göre anlatmamız lazım. Eğer kişilere bakarak dini yaşamayı, öğrenmeyi vazife edinirsek burada bir yanlışa düşmüş oluruz. Çünkü insan hata yapan varlıktır. İnsanlara bakarak din değil, İslama bakarak dinimizi öğrenmeliyiz ve yaşamalıyız ve yaşatmalıyız." şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra emekli müftü İlyas Serenli, "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" konulu konferans verdi. Serenli, Müslümanın yalan söylememesi, güvenilir olması gerektiğine vurgu yaparak, Peygamberimiz Hz. Muhammet Mustafa (SAV)’in örnek ahlakından örnekler verdi.

Programın sonunda şiir ve kompozisyon dalında düzenlenen yarışmalarda birinci olanlar eserlerini kürsüde okudular ardından da her iki dalda da dereceye girenlere Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta tarafından ödülleri verildi.

Emekli İmam İlyas Serenli’ye de programa katılım ve teşekkür belgesini Vali Rahmi Doğan verdi.

Programda ayrıca, kompozisyon yarışmasının il birincisi Merkez Kız İmam Hatip Lisesi’nden Fatma Akçilad kompozisyonu, şiir yarışmasının birincisi Alparslan Lisesi’nden Zelal Altunterim de şiirini okudu.

Ardından da birinciler dahil kompozisyon ikincisi Merkez Kız İmam Hatip Lisesi’nden Zehra Betül Düzgün ve üçüncü Merkez Kız İmam Hatip Lisesi’nden Rabia Çavdar ile şiir yarışması ikincisi Merkez Kız İmam Hatip Lisesi’nden Merve Edaş ve üçüncü Hasan Harakani Anadolu Lisesi’nden Zeynep Yıldız’a ödülleri verildi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 

Kaynak: KHA Bu haber  1349  kere okundu