Settar Kaya: Ver parayı, bas küfürü dönemi!
Settar Kaya: Ver parayı, bas küfürü dönemi!
15:16:00 2017-07-15

 Settar Kaya: Ver parayı, bas küfürü dönemi!

Yazar Settar Kaya’nın, “Ver parayı, bas küfürü dönemi!” yazısı:

Meclis iç tüzüğünde değişiklik yapılıyor. Bundan sonra Mecliste "Kürdistan" ifadesi ve Ermeni soykırımı vb.ortak tarihimize hakaret içeren ifadeleri kullanan milletvekillerinin maaşlarının üçte ikisine (12 bin TL) el konulacakmış. Bizim Kars'ta bu durumlara "Yetimi döveceğine, elbisesini yırt"derler.

Bu teklifin bir başka açıklaması; Tarihimize, ecdadımıza küfretmenin rayiç bedeli belli oldu 12 bin TL. Ekonomin kuralı gereği PKK’da uyuşturucu fiyatlarına zam yapmak zorunda kalacaktır.

Şaka bir yana iç tüzük teklifi şöyleymiş " “Türk milletinin tarihi ve ortak geçmişine yönelik hakaret ve ithamlarına geçici çıkarma (üç gün Genel Kurul’a girememe) cezası verilir ve maaşlarının üçte ikisine el konulur.”

Merak ettim, bunun sınırları nasıl belirlenecek?

Örneğin, Dersim isyanını bastıranlara hakaret edilmesi, Cumhuriyetimizi kuran şahsiyetlere "sarhoş”denilmesi, her fırsatta "70 yıllık kara dönem" ithamıyla Cumhuriyet döneminin karalanması da buna dahil olacak mı?

Anlaşılan bu hamur çok su götürür.

Bu çözüm değil. O zihniyete sahip insanların arkasındaki güçler için paranın ne önemi var? Küfrettirir, misliyle öderler.

Önemli olan o zihniyetleri halkın vicdanında cezalandırmaktır. Bunun yolu da bellidir. Mecliste bu hakaretleri duymak istemeyenler sokakta çalışacaklar. Onların önünü mecliste para cezasıyla değil, sandıkta kesecekler.

Zabıta yönetmeliği benzeri cezaların TBMM' ne yakışmayacağı kanaatindeyim. İsviçre’nin “soykırım yoktur demeyi suç sayan kanununa benzer bu uygulamanın düşünce ve ifade özgürlüğü engeline takılarak dünyada da bizi zor duruma sokacağı açıktır

PARA CEZASI YÖNTEMİYLE, KÖTÜ NİYETİ ÖNLEYEMEZ, DEMOKRASİYİ GELİŞTİREMEZSİNİZ…

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


Kaynak: KHA Bu haber  3544  kere okundu