Minik ayının başına gelenler
Minik ayının başına gelenler
14:03:00 2011-03-29

 Minik ayının başına gelenler

Erzurum'un İspir ilçesinde anneleri öldürülen 3 yavrudan ikisi açlıktan öldü. Hayatta kalan 3 aylık yavru boz ayı ise yol kenarında bir aracın çarpması sonucu yaralandı. Sağ arka ayağı kırık halde Doğa Koruma ve Milli Parklar Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından bulunan 3 aylık yavru boz ayı Kars Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde dün ameliyata alındı.

KAÜ Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu ve ekibi tarafından ameliyata alınan minik boz ayının tedavisi sürüyor.

Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu, “Ayı yavrusu yaralı halde 31 Temmuz’da merkezimize getirildi. İlk geldiği zaman genel durumu kötüydü. Muhtemelen açlığa bağlı olarak şok tablosu gelişmişti. Yapılan muayenede de uyruk kemiğinde tam bir kırık olduğu tespit edildi. İlk iki gün ayının genel muayenesi yapıldı, genel durumu düzeltildi ve biraz daha stabil hale getirildi. Serom ve ilaç takviyesi yapılarak operasyona hazır hale getirildi. Dün (01 Ağustos 2017) yavru ayımızı operasyona aldık.” dedi.

Yavru ayının yaklaşık 15 kilogram ağırlığında 3 aylık dişi bir boz ayı olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu “Annesi Erzurum İspir bölgesinde köylüler tarafından öldürülmüş. İki kardeşi de açlıktan ölmüşler. 3. Ayımızda aç kaldığından muhtemelen otoyol kenarına ulaşmış ve burada trafik kazasında uyruk kemiği kırılmış. Operasyonumuz gayet başarılı geçti. Kemikleri tamamen karşı karıya getirdik ve pin uygulaması yaptık. Şu anda da merkezimizde operasyon sonrası bakımı günlük olarak devam ediyor. Serom ve ilaç takviyesi de devam edecek. En kısa zamanda iyileştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Celal Şahin Ermutlu ayrıca, tedavisi tamamlandıktan sonra da yaban hayatı merkei yetkilileriyle görüştükten sonra uygun görülmesi halinde doğaya salacaklarını aksi halde koruma altındaki bir milli parka veya hayvan bahçesine sahiplendireceklerini ifade etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

Kaynak: KHA Bu haber  14824  kere okundu