Kars’ta fırtına çatıları uçurdu
Kars’ta fırtına çatıları uçurdu
13:47:00 2017-09-09

 Kars’ta fırtına  çatıları uçurdu

KAFKAS HABER AJANSI/ Bedir ALTUNOK

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Kürekdere Köyü’nde etkili olan hortum nedeniyle 3 evin çatısı uçtu. Telefon direklerinin de yerinden söküldüğü hortumda bazı evlerinde güneş enerji sistemleri yerle bir oldu.

Hortum dün öğlen saatlerinde meydana geldi. Saat 12.00 sıralarında bir anda havanın kararmasıyla korkan vatandaşlar evlerine sığındı. Ardından şidetli hortum etkili oldu. Aniden çıkan portum sebebiyle 3 evin çatısı tamamen uçarken, elektrik ve telefon direkleri yerlerinden çıktı, güneş enerji sistemleri de yerle bir oldu. Vatandaşların teplikeyi farkedip evlerine sığınmasıyla her hangi bir yaralanma olmazken büyük çapta maddi zarar oluştu.

Akyaka’ya 13 km mesfedeki 70 haneli köyde yaşanan korku vatandaşların vücut dillerine de yansıdı. 64 yaşındaki Tağattin Yıldız, eve giderken hortuma yakalandığını ve bir tayın dibine uzanarak hortumun geçmesini beklediğini söyledi. Bu sırada komşununun evinin çatılarının uçtuğunu görünce ona seslenmeye çalışan Yıldız kendi evinin çatılarını da havada görünce şaşırdığını belirtti. Eşi Fazile Yıldız da evde tek başına olduğunu ve yaşananları görünce ok korktuğunu belirtti. Evlerinin duvarının bile çatladığını söyleyen Fazile nine güneş enerjisi sisteminin kırılmasıyla evlerini de su bastığını ifade etti.

Evlerinin çatısı tammen uçan, telefon direği yıkılan, güneş eneröi sistemi yerle bir olan Muzaffer Sencut’da o an köyde olmadığını fakat eve geldiğinde karşılaştığı mazarayı görünce büyük bir şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Afetin ardından jandarma olay yerine gelerek gerekli incelemesini tamamladı. AFAD ekipleri de hasar tebpit çalışmalarını sündürüyor.

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 

 

Kaynak: KHA Bu haber  559  kere okundu