Arıcılar dertli!
Arıcılar dertli!
15:32:00 2017-09-09

 Arıcılar dertli!

KAFKAS HABER AJANSI / Bedir ALTUNOK

Kars’ta bu yıl yaşanan kuraklıktan en çok etkilenenler arıcılar oldu. Geçtiğimiz yıla oranla bal üretimi yüzde 20’lere kadar düşen arıcılar kredi borçlarının ertelenmesini istedi.

35 yıllık arıcı Ordulu Yaşar Kaçar da arıcılıktan bu yıl zarar edenlerden biris. 10 yıldır Kars’ta arıcılık yapan ve kesintisiz her yıl Kars’a gelen Yaşar Kaçar, bu yıl zarar etmesine rağmen önümüzdeki yıl da Kars’a gelmeyi düşündüğünü çünkü yapcağı başka bir işinin olmadığını söyledi.

Bu yıl da yaklaşık 2.5 aydır Arpaçay-Akyaka yol ayrımındaki bir araziye arkadaşıyla beraber 425 kovanla konuşlanan Yaşar Kaçar, kuraklık olmasaydı 12-13 ton bal alabileceklerini belirterek yaşanan kuraklık nedeniyle yaklaşık 2 ton bal olacağını ifade etti.

Balcı Yaşar Kaçar, arcılığın içinde bulunduğu durumu “10 yıl öncesiyle 10 yıl sonrası aynı değil. Şu anda iklim değişikliği nedeiyle verim oranı her yıl yüzde 30 aşağı düşüyor.” şeklinde özetlerden iklim değişikliği nedeniyle bahar yağmurlarının eskilerdeki tadı vermediğini vurguladı.

Kaçar daha sonra şunları söyledi:

“35 yıldır arıcılık yapıyorum, son 10 yıl boşa çalışıyoruz. İklim dolayısıyla verim düşük olduğu için bankalardan kredi kullanıyoruz, ödemede zorluk çekiyoruz. Bunu fırsat bilen bal tüccarları da bunu fırsat bilip 5 yıldır aynı fiyattan almaya çalışıyorlar. Devletimizin buna sahip çıkmasını istiyoruz. Kredilerin ertelenmesinde devlet bize yardmcı olsun. Bu yıl bal beklentimiz yok denecek kadar az.  Burada şu anda arkadaşımın kovanlarıyla beraber 425 kovan var. İyi bal olsa 12-13 tonun üzerinde bal alırdık ama şu anda 2 tonu ileri geçemeyiz. Kuraklık oldu, yağmurlar iyiolmadı, bahar kötü geçti o yüzden de verim düşük oldu.”

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


Kaynak: KHA Bu haber  521  kere okundu