Kars’ta Genç Hattatlar Yetişiyor

"Kars’ta Genç Hattatlar Yetişiyor"

Kars’ta 18 yaşındaki Muhammed İkbal Gül, hat sanatına olan ilgisini mesleğe dönüştürmek ve sanatını icra edebilmek için gece-gündüz çalışıyor.

Kars’ta Genç Hattatlar Yetişiyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta 18 yaşındaki Muhammed İkbal Gül, hat sanatına olan ilgisini mesleğe dönüştürmek ve sanatını icra edebilmek için gece-gündüz çalışıyor.

Kars ahşap dünyasında çalışan aynı zamanda da sanatını icra eden Muhammed İkbal Gül, İlk , orta  ve lise öğrenimimi Kars'ta tamamladi.

Kaligrafi sanatı ile ilk olarak 10. sınıfta Kars Anadolu İmam Hatip lisesinde okurken Bursa’da  katıldığı bir yaz kampında tanıştı. Kendisini sürekli yazarak ve videolar izleyerek geliştirdi. Daha sonra 11. sınıfa gelince Hüsnü hat sanatına başladı. Yaklaşık 2 ay bu kursa devam etti. Yarım kalan Hüsnü hat eğitimimi eğitim için gittiği İstanbul'da da devam ettirdi. Burada yaklaşık 9 ay Hüsnü hat eğitimi aldı ve bu eğitimin sonunda sülüs tarzı üzerine 3 adet eser ortaya çıkardı.

Kars'a döndüğünde Ahşap Sanat Dünyasında çalışmaya başladı. Burada ahşabın, tabağın , defterin vs. üzerlerine kaligrafik yazı stili ile yazılar yazıyor ve aynı zamanda ticareti öğreniyor.

Muhammed İkbal Gül, “İnşAllah, ilerde hedefim üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra kaligrafi ve Hüsnü hat sanatı üzerine kendime ait bir sanat dükkanı açmak. Bu dükkan sayesinde  ecdadımızdan, atalarımızdan bizlere yadigar kalan bu sanatı insanlara tanıtmak ve öğretecek dereceye gelince öğretmek istiyorum . Bu hayalimi gerçekleştirmek için çok çalışıyorum ve her gün ilerleme kat ediyorum. İnşallah ileride hattat olmak istiyorum.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.220045