Kars’ta Yayla Yolları “FIS”latıyor!

"Kars’ta Yayla Yolları “FIS”latıyor!"

Yaylacılık; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin i en önemli gelir kaynaklarının bulunduğu yerleşim alanlarından biris

Kars’ta Yayla Yolları “FIS”latıyor!

KAFKAS HABER AJANSI

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Kurucusu, TRT Kürdi, TRT Radyo, DHA, AHABER TV, KANAL5 Kars Temsilcisi,  Gazeteci Bedir Altunok’un, “Kars’ta Yayla Yolları “FIS”latıyor!” yazısı:

Yaylacılık; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin i en önemli gelir kaynaklarının bulunduğu yerleşim alanlarından birisi. 2-3 aylık zamanı boyunca kışlık doğal ürünlerin hazırlandığı yaylalar ülke ekonomisine de önemli katma değer bırakmakta. Sağlıklı ürünler, temiz hava, bol gıda deposu olan yaylaların en önemli sorunu ise yol. Yollara bugüne kadar el atılmamış ve traktörlerin güçlükle ilerlediği geçit vermeyen hal almış. Akyaka’nın Geçit Yaylası’na giderken bu zorlukları tamamen yaşadık. Aracımızın lastiği daha birkaç yüz metre gidemeden patlayıp yırtılırken traktörle bile saatler alan sallamalı yolculuk yaşadık. 5 kilometrelik yolu 2.5 saatte almanın talihsizliğini bile yaşadık.

Kıraç köyünün yanı başındaki yüksek dağlarda kurulan Arpaçay ilçesinin 9 köyü ve Akyaka’nın Geçit yaylası rengarenk doğası, binbir çiçek türü ve şifa olan sularıyla yaşama adeta doping sunuyor. Bu yaylalarda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar adeta süt depoluyor. Bu yıl yüce ALLAH’ın sunduğu bire 10 verimin olması ineklerin ve koyunların memelerini sütle doldurdu.

Sabah saat 10.00 ve akşam saat 18.00’de hayvanlar otladıktan sonra yaylalara getiriliyor. Koyunların ve ineklerin sesleri bir anda ortalığı sarıyor. Kadınlar dört gözle bekledikleri süt deposu koyun ve inekleri sağmaya başlıyor. Kovaların biri doluyor biri boşalıyor. Ardından sütler çekiliyor ve yayıklar yayılıyor.

Sonuç tereyağı, tulum peyniri ve diğer süt ürünleri kilerleri dolduruyor. Sonrası malum; kış mevsimi boyunca ailelerin sofralarını süslüyor, fazla olanlar satılıyor ve aile ekonomisine önemli oranda katkı sağlıyor.

Doğal, organik ürünlerin kısa zamanda ülke ekonomisine nasıl katkı sağladığı gerçeği göz önüne alındığında bu yaylalara nasıl önem verilmesi gerektiği gerçeği de ortaya çıkıyor.

Zor değil; bir yol yapılacak ve sorunlar ortadan kalkacak. “Yol medeniyettir” sözünden hareketle yolların kullanılır hale gelmesiyle birlikte hem hastalar için ambulanslar rahatlıkla bu yollara girebilecek, yaylada kalanların ihtiyaçları daha kolay giderilecek hem de hasretlikler son bulacak.

Yaylaya çıkanlar özellikle de bu yol sorunu nedeniyle 2-3 ay yayladan çıkamadıkları gibi burada olanların ihtiyaçları durumunda traktörsüz yollara girilmediği için sorunlarda birikiyor.

Biz bu yol sorununun ne denli önemli olduğunu gördük ve bizzat yaşadık.

Akyaka’nın Geçit Köyü’nden Mehmet Erdağ ile birlikte aracımızla yola çıktık. Daha 1 kilometrelik yolda aracın başına gelen pişmiş tavuğun bile başına gelmedi. Bir süre sonra da taş lastiği kesti ve istetmeyi takarak geri dönmek zorunda kaldık. Günler sonra imdadımıza kıraç Köyü muhtarı yetişti. Muhtarımız bize traktörünü verdi ve yola koyulduk. Yaklaşık 2.5 saat süren yolculukta gördük ki yayla yollarının acilen yapılması gerçeği ulu orta duruyor.

Bizden söylemesi, yetkililerden de yapması.

Gelin artık gereksiz harcamalardan kurtulup gerçeğe dönelim.

Asl olan sorunlarımızı çözelim.

Çözelim ki vatandaşlarımızla daha kolay kucaklaşalım.

Tereyağı yemek için marketlere inmek kolay.

Gelin tereyağlarının üretildiği yayla yollarına birlikte girelim.

Birde bakalım ki bizin 3-5 kuruş verip satın aldığımız bu tereyağlarını organik olarak hazırlayan köylülerimiz hangi zorlukları yaşıyor.

Zorlukları birlikte yaşayalım ki daha kolay anlayalım.

Anladıktan sonra da harekete geçip “BİSMİLLAH” diyelim ve el ele vererek yayla yollarını sağlıklı hale getirelim.

Yüzler gülsün, herkes gülsün.

İL ÖZEL İDARESİ’ne, KAYMAKAMLIKLARA çağrımızdır.

Yayla yollarına sahip çıkalım.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226687