Antibiyotiklerle gelen tehlike!

Antibiyotiklerle gelen tehlike!

Antibiyotiklerle gelen tehlike!

Antibiyotiklerle gelen tehlike!


 Antibiyotiklerle gelen tehlike!

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Acar; 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı.

Dr. Acar, dünyada antibiyotik kullanımının halk sağlığı yönünden oldukça önemli olduğunu bu nedenle bu yıl ilk defa 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası olarak kabul edildiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Osman ACAR antibiyotik kullanımı konusunda önemli konulara dikkat çekerek şunları söyledi.

ANTİBİYOTİKLERE KARŞI DİRENÇ GELİŞMEKTEDİR

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de antibiyotiklere karşı yüksek oranlarda direnç gelişmiştir. Antibiyotiklerin ağrı kesici ya da ateş düşürücü ilaçlar olmadığı, nezle ve grip tedavisinde hiçbir faydasının olmadığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi çok önemlidir. Antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılması sebebiyle, bakteriler önemli ölçüde direnç kazanmıştır. Artık basit bir idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi bile güçleşmiştir. Tüm dünyada antibiyotik direnci nedeniyle tedavi edilemeyen hasta ölüm oranları artmıştır. Antibiyotiklerin uygun dozda ve saatinde kullanılmaması da bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmelerine neden olmaktadır. Hastalar, kendilerini iyi hissetse bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırmamalıdır. Aksi halde antibiyotik direnci gelişebilir.

REÇETESİZ ANTİBİYOTİK KULLANMAYINIZ

Yaklaşık 6 ay önce Sağlık Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yeni düzenleme ile antibiyotiklerin reçetesiz verilmemesi, oldukça önemli bir gelişmedir. Antibiyotik direncinin önüne geçilmesi konusunda tüm hekimlerimize büyük görev düşmektedir. Ayrıca hastalarımızın da antibiyotiklerin ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda daima hekim tavsiyelerine uymaları ve hekim reçete etmedikçe asla antibiyotik kullanmamaları gerekmektedir. Bu konuda özellikle dikkat edilmesinin önemli olduğunu kaydetti.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI

 Etiketler :  
<< Önceki Haber Antibiyotiklerle gelen tehlike! Sonraki Haber >>

Antibiyotiklerle gelen tehlike!

DMCA.com Protection Status

Antibiyotiklerle gelen tehlike!

  Yukleme: 0.060104