Ulusal Kanser Haftası

Ulusal Kanser Haftası

Kars İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme açıklaması yaptı.

Ulusal Kanser Haftası


Ulusal Kanser Haftası

KAFKAS HABER AJANSI

Kars İl Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası nedeniyle kamuoyunu bilgilendirme açıklaması yaptı.

Bilindiği gibi kanser, dünyada ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir sağlık problemidir. Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması, tedavi ve teşhis olanaklarının giderek artması ve yapılacak taramalar ile erken teşhis imkanlarının olması kanserle mücadale için yapılan çalışmaları dahada önemli kılmaktadır. Kansere karşı alınacak önemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve hastalığın erken teşhis edilmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda ülkemizde her yıl Nisan ayının ilk haftası “ 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası ” olarak belirlenmiştir.

Bu nedenle Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkarmaktadır.

TARAMA YAPILACAK KANSERLER VE  YAŞ GRUPLARI

Kanser taraması; kanseri, tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayenenin yapılmasıdır.          

Bu amaçla;

-40-69 yaş grubundaki kadınlar meme kanseri (mamografi ile) ,

-30-65 yaş grubundaki kadınlar serviks (rahim ağzı) kanseri taraması (HPV DNA –Smear testi)

-50-70 yaş kadın ve erkekler kolorektal (kalın bağırsak) kanser taramaları (gaitada gizli kan)

İlimizde kanser ile mücadele konusunda halkı bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmaları düzenli olarak yapılmaktadır. Sağlıklı Hayat Merkezinde, yine Sağlıklı Hayat Merkezine bağlı KETEM, devlet hastanesi binasında ve Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi binasında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) yukarıda yer alan kanser türleriyle ilgili ücretsiz tarama yapılmaktadır.

Ayrıca kolorektal (kalın bağırsak) kanser (50-70 yaş kadın ve erkek) ve rahim ağzı kanseri (30-65 yaş kadın) taraması için bağlı olduğunuz aile hekiminize başvurunuz. Bu taramalar aile hekimleri tarafından ücretsiz yapılmaktadır.

“KANSERDEN DEĞİL, GEÇ KALMAKTAN KORKUN”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Ulusal Kanser Haftası
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  

Ulusal Kanser Haftası

DMCA.com Protection Status

Ulusal Kanser Haftası

  Yukleme: 0.280753