İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi

İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi

İzmir’den Kars’a gelen fotoğraf kulübü üyeleri Selim İlçesi’nin Kekeç Köyü’nde düzenlenen atlı cirit müsabakasını izlediler.

İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi


İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi

 KAFKAS HABER AJANSI

İzmir’den Kars’a gelen fotoğraf kulübü üyeleri Selim İlçesi’nin Kekeç Köyü’nde düzenlenen atlı cirit müsabakasını izlediler.

CİRİTİN MERKEZ ÜSSÜ SELİM’DEYİZ

Kars’ın son yıllara bakıldığında en çok gelişen ve değişen ilçelerinden olan Selim ilçesi “Halim Selim İlçe” olarak biliniyor. Belediye Başkanı Coşkun Altun’un ilçe merkezinden geçen dar caddeyi açarak meydana dönüştürmesi de son zamanların en iyi çalışmalarından biri oldu. Cirit sporu da yine Halim Selim ilçenin en gözde spor dallarından biri. İlçe halkı ciriti tamamen benimsedi. Geçmiş yıllarda müsabakaların bile yapıldığı ilçede bir de gençlik var. Ata sporu ciritin yaşatılması adına verdikleri mücadelelerle tanınıyorlar. Kekeç, Akçakale, Başköy, Beyköy, Laloğlu köyleri ciritte başta geliyorlar. 3-4 kulübü 20’ye yakın cirit sporcunun olduğu bu köylerde eskiden hafta sonu oynana cirit artık hafta içine de yayıldı. Bu da ciritin tanıtımının iyi yapılması ve ulusal televizyon, gazete, dergi ve sosyal medyada yer bulmasıyla oldu. Bu konuda 16 yıldır ciritin hemen hemen tüm müsabakalarını takip eden Gazeteci Bedir Altunok büyük emekler verdi. Kentin usta fotoğrafçılarından Özgen Beşli de bu alanda büyük çalışmalar yaparak ciriti farklı alanlarda tanıttı; seriler açtı, yarışmalardan ödüller aldı ve daha bir çok başarıya imza attı.

İZMİR’DEN KARS’A BAYILTAN GEZİ!

Bu ve buna benzer tanıtım çalışmaları yurdun dört bir yanına yayılınca ciritin şanı İzmir’i de şahlandırdı. İzmir Fotoğraf Grubu da Narlıdere Fotoğrafçılık Kursu Kurucu Hocası Bahadır Karabıyık önderliğinde Kars’a geldi. Selim ilçesine gelerek Kekeç köyünde Kars Kafkas Atlı Spor Kulübü’nün gösterisini izlediler.

CİRİTÇİLERDEN MEHMEÇİKLERİMİZE TAM DESTEK

Kulüp Başkanı Selçuk Başkaya’nın girişimleriyle kulüp adına yaptırılan “Zeytin Dalı Operasyonu’nda Kalbimiz ve Dualarımız Mehmetçiğimizle pankartıyla sahaya çıkan ciritçiler alandakilere büyük bir heyecan yaşattı. İzmir Fotoğraf Grubu üyeleri önde Türk bayrağı, arkada Kars Kafkas Atlı Spor Kulübü Flamasıyla geçit yapan sporcuları fotoğraflamak için adeta birbirleriyle yarıştılar.

KARS FOTOĞRAFLARI İZMİR’DE SERGİLENECEK

İzmirli fotoğraf tutkunları daha sonra tek devre halinde yapılan 40 dakikalık cirit gösterisini soluksuz izleyip ellerini deklanşörden bırakmadılar. Her biri en iyi fotoğraf karesini yakalamak için soğuk havaya rağmen pür dikkat çalıştılar.

KARS’TAN ÇOK ETKİLENDİLER

Müsabakanın sonunda da ciritçilerle birlikte hatıra fotoğrafları çektirildi. İzmirli fotoğraf tutkunları ciriti ilk defa bu kadar yakından izlediklerini ve çok etkilendiklerini söylediler. Ayrıca, Kars’tan söz ederken de kültürü ve tarihi olan hayranlıklarını her ortamda anlatacaklarını belirttiler.

ÖZBEN BEŞLİ İŞ BAŞINDA

Kars’tın tarihi ve turistik mekanları ile spor ve kültürel yaşamını da bir çok ulusal dergilerde yayınlatan, açtığı sergiler ve kazandığı ödüllerle adından sıkça söz ettiren Özgen Beşli de her zamanki gibi cirit sahasındaki yerini aldı. Beşli, amaçlarının Kars’ı ve Kars’ın tüm güzelliklerini ülke geneline tanıtmak olduğunu kaydetti.

KARS’TAYIZ. ÇÜNKÜ BİLİYORUZ KARS ÜLKEMİZİN BİRİ UCUNDA VE ÇOK DEĞİŞİK KÜLTÜRLERİ BARINDIRAN BİR KENT

İzmir Narlıdere Fotoğrafçılık Kursu Kurucu Hocası Bahadır Karabıyık, “Ekibimizle beraber 9 yıldır İzmir’in fotoğrafçılığında katkıda bulunuyoruz. Ama konu sadece fotoğrafçılık değil bütün sanat dallarının kardeşliği anlamında konu ruhu yüceltmek. Ülkemizin kültürel faaliyetlere katkısı var ve bireysel ruhu yüceltmek diye bir şey yok. Bu, ancak beraberce olabilen bir şey. Ondan dolayı kentimizin bu anlamda kültürel liderliğe soyunması çok önemli. Ülkemizi tanıyalım çünkü bu kültür bütün Anadolu’dan süzülüp içimizde yaşattığımız bir kültür. Yıllardır bunu sürdürüyoruz. Bu çalışmamızda da Kars’tayız. Çünkü biliyoruz Kars ülkemizin biri ucunda ve çok değişik kültürleri barındıran bir kent. Onun içinde buradayız ve bu saha çalışmaları ve biz hemen her hafta sonu bir saha çalışmamız var. Bazen de bunun gibi uzun nefesli saha çalışmalarımız oluyor. Bugün ciritteyiz. Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünün ciritte başta geldiğini duyduk. Onun için girişimlerde bulunduk. Sağ olsunlar buranın insanı çok yardımcı. Ondan dolayı öyle güzel bir etkinlik düzenlediler. Şimdi bunların pek çoğu inanıyorum 2 Nisan’da  düzenleyeceğimiz bir sergimiz olacak ve orada yer alacak. Kars’ın doğal ve tarihi güzellikleriyle beraber.” dedi.

KARS’A VE CİRİTE BAYILDIK

İzmirli Emekli Öğretmen Senem Aşım da, “Kars’a ve cirite bayıldık. Öncelikle çok gerçek bir şeyin içindeydik. Çok güzel bir ata sporu her yönüyle. Bunun bu şekilde bu bölgede yaşatılıyor olmasından gurur duydum. İzlerken çok heyecanlandım. Ve kendilerine bu kadar sahip çıkmalarına da gönülden tebrik ediyorum. İzmir’den Kars’a gelirken çok güzel şeyler yaşayacağımızı tahmin ediyordum. Bu gerçekten en güzeliydi. Çok teşekkür ediyoruz bu güzel ev sahipliğiniz için ve bu güzel gösteri için.” diye konuştu.

AŞIM’DAN “KARS’A GELİN” ÇAĞRISI

Aşım daha sonra, “Kars içini gezdik. Şimdi Ani kalıntılarına gideceğiz yarın da doğu Beyazıt’ta İshak Paşa Sarayını görüp memleketimize döneceğiz. Doğu Ekspresi gerçekten de çok özel bir deneyim. Yani bunun denenmesi gerekiyor belki ileri ki zamanlarda. Sırf bu amaç için yine tekrar buralara gelme arzusundayız. Hepimiz aynı fikirdeyiz. Bu coğrafyayı ben 20 küsür yıl önce fark etmiştim ve çok sevmiştim. Şimdi tekrar hem o günleri yad etmek adına bende yeni yerler keşfetmek adına inanılmaz güzel zamanlar geçirdik. Ülkemizin tüm insanlarının bu coğrafyayı keşfetmesi ve çok korkusuzca gelmesi, buradaki eşsiz güzellikleri yerinde yaşaması lazım. O yüzden Kafkas haber Ajansı aracılığıyla biz özellikle Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesini de ülkemizin tüm insanının hem turizmi geliştirmek adına hem buradaki insanları yakından tanımadı adına davet ediyoruz.” çağırısına yer verdi,

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi Sonraki Haber >>

İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi

DMCA.com Protection Status

İzmirli fotoğraf tutkunları Kars’ta cirit izledi

  Yukleme: 0.063269