Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu

Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Tren Garı'nda Doğu Ekspresi'nde incelemelerde bulundu.

Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu


Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu

KAFKAS HABER AJANSI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars Tren Garı'nda Doğu Ekspresi'nde incelemelerde bulundu.

Kars Tarım Zirvesi'ne katılmak için dün havayolu ile kente gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, sabah saatlerinde Kars-Ankara seferini yapan Doğu Ekspresi'nde incelemelerde bulundu. Bakan Arslan'a AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Vali Rahmi Doğan, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, partililer ve kurum ve daire amirleri eşlik etti. Bakan Arslan, yolcularla Doğu Ekspresi'nin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ardından trene binen Bakan Arslan, kompartımanları gezerek yolcularla sohbet etti. Bakan Arslan, daha sonra Doğu Ekspresi ile Sarıkamış'a hareket etti.

Bakan Arslan trende de yolcularla sohbetini sürdürdü. Trendeki çocuklarla yakından ilgilenen bakan Arslan yolcularla tek tek sohbet edip duygu ve düşüncelerini aldı. Kars’ın tarihi dokusunu, Ani Harabeleri, Sarıkamış Çıldır Gölü, Kars Kalesi gezisi yaptıklarını öğrenen Bakan Arslan, Doğu Ekspresiyle yolculuğun nasıl olduğunu da sordu. Yolcular, Doğu Ekspresinden çok memnun olduklarını, bilet bulmakta zorlandıklarını belirttiler. Bakan Arslan da bir dizi yenilik getirdiklerini, vagon sayılarını artırdıklarını ve konfora da önem verdiklerini ifade etti.

Yolcuların bazılarıyla selfie çekilen bazılarıyla masalarında sohbet eden Bakan Arslan, Fransa’dan gelen bir turistle de tokalaşıp memnuniyetini dinledi.

Sarıkamış İstasyonuna geldiğinde de trenden inen Bakan Arslan’ı Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti İlçe Başkanı Serkant Aykul karşıladı. Bakan Arslan, çiçek takdim eden ilköğretim öğrencilerini öperek çiçeği kız öğrenciye iade ederek annesine vermesini istedi.

Ankara yolcuları için treni hareket ettiren ve el sallayarak uğurlayan Bakan Arslan, “Tren yolculuğunun bir kültür olduğunu biliyoruz. Bu kültürün tekrar canlanmış olması bizi memnun ediyor. Bu kültürü kullanarak Kars gibi bir çok değere sahip şehrimizi görmek ve gezmek için gelen misafirlerimize böyle bir hizmet sunduğumuz için memnunuz. Bizler gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayabilmek, onlara en iyi hizmeti verebilmek adına her türlü gayreti gösteriyoruz. Buradaki yaşayan hemşehrilerimizin de daha iyi şartlarda yaşabiylemeleri ve daha konforlu yaşam sürmeleri adına da bir çok çalışma yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Doğu Ekspresinin söylediği kadar olduğunu da belirten Bakan Arslan, “Yolcuların yüzündeki tebessümü memnuniyeti tekrar gelme isteklerini görünce ben yine aynı daveti yeniliyorum; Kars, gezilmesi gereken görülmesi gereken bir şehir. İster Türkiye’den ister Türkiye dıyından olsun yeni konseptle Doğu Eskpresi bu anlamda çok güzel hizmet veriyor. Misafirlerimizi her zamanki gibi bekliyoruz. Doğu Ekspresinde bir şeyi daha yaptık. 240 pulman koltuğun yanı sıra yataklı vagon sayısını 1’den 5’e çıkardık. Yani 20 yatak varken 100 yatağa çıkmış oldu. Aynı şekilde kuşetli vagonumuz 1 taneyken onu da 2’ye çıkardık. Geçen yıl Ocak ve Şubat’ın ilk 10 gününü 40 gününü düşündüğünüzde yaklaşık 2 bin kuşu yataklı vagonla gelmişken bugün 8 bin kişi gelmiş. Kuşetlilerde de 3 bin kişi gelmişken bugün de 7 bin kişiye varmış durumda. Trenlerimiz yüzde 100 kapasiteyle çalışıyor. Pulman vagonlarımızda 40 günlük periyotta 30 bin misafir ağırladık. İnşallah bu gittikçe artacak ve biz misafirlerimizi daha iyi bir şekilde ağırlayacağız. Gelen misafirler Kars’ın değerlerini gördüklerinde bunu gidip başkalarına anlatıyorlar onun için de yeni yeni misafirler gelmek istiyor. İnşallah bu da gittikçe artarak devam edecek.” diye konuştu.

Kafkas ülkelerinden de tren yomculuğu yapmak istedikleri, bu anlamda da BTK’nın yolcu taşımacılığına geçmesini beklediklerinin hatırlatılması üzerine ise Bakan Arslan şunları söyledi:

“BTK bilindiği gibi 30 Ekim’de açılmasından sonra yük anlamında Kazakistan’dan başlayan ciddi bir yük hareketliliği var. Hedefimiz bu sene yıl ortasından itibaren yolcu taşımaya da başlamak. O da iyi bir konsept olacak ki şüpheniz olmasın ki insanlar Kazakistan’dan başlayarak güzergah üzerindeki ülkeleri ve Türkiye’yi gezerek Avrupa’ya kadar gitmek isteyecekler. Bunun tersi yolculuğu da olacak ve inşallah onu da devreye soktuğumuzda Kars o anlamda daha fazla misafir ağırlayan bir ili olacak. Kars, Serhatı bekleyen şehir olmaktan çıkıp Serhatın konumundan yararlanan ve Serhatın başkenti olan bir şehir olacak inşallah. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.”

Tren yolculuğunun ardından karayoluyla Kars'a dönen olan Bakan Ahmet Arslan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın da yer aldığı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde Kars Tarım Zirvesi'ne katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu Sonraki Haber >>

Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu

DMCA.com Protection Status

Bakan Arslan, Doğu Ekspresi'nde İncelemelerde Bulundu

  Yukleme: 0.063667