• ÖGEL TEPE REKLAM

Türkiye Engelliler Meclisi Kars Temsilcisi Faruk Ocak’ın Basın Bildirisi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK Türkiye Engelliler Meclisi Kars Temsilcisi Faruk Ocak’ın Basın Bildirisi

  • 25 Nisan 2020 22:12
  • A
  • A

Türkiye Engelliler Meclisi Kars Temsilcisi Faruk Ocak’ın Basın Bildirisi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İsrail Sağlık Bakanlığı’nın COVID 19 salgınının artması durumunda, bedensel ve zihinsel engelliler ile ağır kronik hastalığı bulunanların solunum cihazlarından en son faydalandırılacak kişiler olması yönündeki kararını insanlık suçu olarak görüyor ve buna tepki veren İsrail’deki engelli örgütlerini destekliyoruz.

İsrail Adalet Bakanlığı Engelliler için Eşit Haklar Komisyonu’nun “ayrımcılık” olarak ifade ettiği bu yaklaşım, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin de ihlali anlamına gelir.

Yaşam Hakkı ile Risk Durumları ve İnsani Bakımdan Acil Durumlar Sözleşme’de art arda iki maddede tanımlanmıştır ve taraf devletler engellilerin korunması için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlüdür.

Sağlıklı bireyin makbul ve muteber yurttaş olarak görülüp ölüm döşeğindekiler, psikolojik travma geçirenler, tedavisi olmayan hastalığı bulunanlar veya yaşlılığa bağlı bunaması olanların da engelliler gibi gözden çıkarılması, tedavi sırasında solunum cihazlarından öncelikle kurtulma şansı yüksek olanların yararlandırılması evrensel insan hakları normlarına olduğu kadar, tıp etiğine de aykırıdır. 

Çatışma, işgal, ekonomik buhran, toplumsal kriz, afet ve salgın dönemlerinde devletlerin insan hakları konularına yaklaşımı kendini ele verir. Yaşam hakkının hiyerarşisi olmaz. Devletlerin görevi, “olmadan önlemek”, koruyucu hizmetleri geliştirmek ve adaletle dağıtmaktır. Gerçekleşen olumsuzluklarda ise eşit yurttaşlık temelinde bütün olanaklardan herkesi yararlandırmak, bunun için gerekli önlemleri almak ve artırmaktır. Hastalıklar ve salgınlar kişilerin ölümüne yol açtığı gibi, devletlerin ayrımcı uygulamalarıyla başka toplumsal krizlere de neden olabilmektedir.

Bu ayrımcılıkla mücadele eden ve engellilerin insan hakları ihlallerine dikkat çeken İsrailli engelli örgütlerinin yanında olduğumuzu bildiriyor, engellileri ve kronik rahatsızlığı bulunanları tedavi sürecinden dışlayan İsrail Sağlık Bakanlığı’na bu kararı geri çekme çağrısında bulunuyoruz.

Türkiye Engelliler Meclisi

54 İl Engelli Meclisinin Ortak İmzasıyla

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.