Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı

Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ULAK, Aselsan ve NETAŞ tarafından üretilerek geliştirilen, İlk Yerli ve Milli Baz İstasyonu ULAK’ın Devreye Alınma Töreni’ne katıldı.

Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı


Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı

KAFKAS HABER AJANSI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ULAK, Aselsan ve NETAŞ tarafından üretilerek geliştirilen, İlk Yerli ve Milli Baz İstasyonu ULAK’ın Devreye Alınma Töreni’ne katıldı.

YERLİ BAZ İSTASYONU ULAK SERVİSE BAŞLADI

5G ile birlikte ortaya çıkacak dönüşüm sürecinde oluşacak fırsatların değerlendirilmesi için ASELSAN ana yükleniciliğinde hayata geçen ULAK Baz İstasyonları projesinde önemli bir aşamaya gelindi. Kars’ta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle Evrensel Hizmet yerli baz istasyonları servis vermeye başladı.

Mobil iletişim teknolojilerinin milli tasarım ile kazanımında bir mihenk taşı olan ULAK Baz İstasyonu’nun Evrensel Hizmet Projesi Faz 1 kapsamında ilk parti teslimatının Nisan ayında gerçekleşmesinin ardından bugün Kars’ta yapılan törenle baz istasyonları servis vermeye başladı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan’ın katıldığı törenle açılan ilk baz istasyonunun ardından yenileri hızla devreye girecek.

489 YERLİ BAZ İSTASYONU KURULACAK

Geliştirme ve üretim faaliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ULAK Haberleşme A.Ş. ile koordineli şekilde ASELSAN ana yükleniciliğinde devam etmekte olan ULAK Baz İstasyonlarının kurulumları tüm hızı ile devam ediyor. Mayıs ve Haziran 2018 aylarında yapılacak diğer teslimatlarla, ana operatörlüğü Turkcell tarafından yapılan Evrensel Hizmet Projesi Faz 1 kapsamında toplamda 489 adet sahaya yerli baz istasyonu kurulmuş olacak. Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafından yürütülecek Evrensel Hizmet Projeleri (Faz 1 ve Faz 2) Türkiye’nin her yerinde kullanılabilecek.

4.5G’den 5G’ye geçiş aşamasında, iletişim teknolojilerinde önemli bir dönüşüm süreci yaşanacak. Bu dönüşüm sürecinde mobil cihaz sayısının ve çeşitliliğinin artması, şebeke kullanım oranının yoğunlaşması, yeni güvenlik gereksinimlerinin ortaya çıkması gibi bir dizi faktörün önemli rol oynaması bekleniyor. 5G ile birlikte ortaya çıkacak bu dönüşüm sürecinde oluşacak fırsatların değerlendirilmesi noktasında ULAK, ülkemiz için bir başlangıç olacak. Yaşantımızın her alanında kullanılacak bu teknolojinin milli imkânlarla geliştirilmesi ülkemizin için önemli miktarda döviz kaybının da önüne geçecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kars’a gelerek Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen İlk Yerli ve Milli Baz İstasyonu ULAK’ın devreye alınması törenine katıldı. Törene Arslan ile birlikte Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, ULAK AŞ. Yetkilileri, Türkcell, Vodafone ve Türk Telekom Firmalarının CEO’ları ile üst düzey çok sayıda bürokrat katıldı.

ASELSAN, Netaş ve Argela’nın imzasıyla, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) desteği, Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda devreye alınan ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın hizmete girmesi için düzenlenen programda açılış konuşmasını Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yaptı.

Bakan Arslan Dünya Teknoloji ve Bilim Toplumu gününde Türkiye’de ilk defa üretilen yerli ve milli Baz İstasyonu Ulak’ın devreye alınma töreninde yaptığı konuşmada;  Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlayacak önemli projelerin devreye alındığını, 500’den az kişinin yaşadığı yerlerde haberleşme hizmeti sağlamak için baz istasyonlarını Evrensel Hizmet Fonu kapsamında devreye alındığını belirtti. Kurulumu gerçekleştirilen bin 799 noktadaki baz istasyonunun 4,5G seviyesinde hizmet verebilmesi için çalışma başlattıklarını hatırlatan Arslan, bin 472 noktaya baz istasyonu kurulumuna ilişkin ikinci fazın da GSM operatörlerince yürütüldüğünü ifade etti. Söz konusu çalışmaya ilişkin süreçlerin başlatıldığına dikkat çeken Arslan, bu ihalelerde yerli baz istasyonu kurulması şartı getirdiklerini kaydetti.

Bakan Arslan, “Bakanlık olarak evrensel hizmet kapsamında birinci faz için şu ana kadar 150 ULAK ekipmanının testini ve fabrika kabullerini yaptık. Bu ay içinde 150’sinin daha testini yapacağız. Haziran ayında 189 ULAK’ın teslimini gerçekleştireceğiz. Biz ULAK’ta birinci fazda yüzde 10 olan yerlilik oranını yüzde 43’e yükselttik. İkinci fazda 590 noktada yerli ve milli baz istasyonu kullanılacak. İkinci fazda yüzde 30 öngördüğümüz yerlilik oranı da yüzde 54 oldu. Bu bizi memnun ediyor. Evrensel hizmet kapsamında bin 80 ULAK siparişi verildi, GSM operatörlerinin sipariş sayısı da 625 oldu. ULAK baz istasyonu tüm GSM operatörlerince kullanılmasına ilişkin seremoni gelecek hafta Kars’ta yapılacak, Böylece Türkiye’nin her yerinden yerli ve milli baz istasyonlarıyla hizmet verilecek” dedi.

FİBER ALT YAPI HATTINA YATIRIM MÜJDESİ

Bakan Arslan şöyle konuştu:

“Kars’ta görme engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırabilmek için Kars Belediyesi binasının içerisinde sesli adımlar uygulamasını hayata geçirdik. Bu işlemlerin tek bir elde toplanabilmesi ve yönetilebilmesi için Kars Valiliğimizde yönetim merkezi kuruldu. Kaynakların etkili kullanımı için de büyük datanın hızlı işlenmesi mümkün hale geldi. Bunun fiber optik alt yapıyı geliştirmek ve bunu ekonomik bir şekilde kullanmak. B<ütün hemşehrilerime ve vatandaşlarımıza bir müjdeyi vermek istiyorum,  Fiber optik alt yapımızın kullanımız, geliştirilmesi ve işletilebilmesi adına mükerrer yatırımdan kaçınılabilmesi adına inşallah önümüzdeki hafta sayın Başbakanımızın da katılımı ile bir lansman gerçekleştireceğiz. Bu çok önemsediğimiz bir konu, ayrı ayrı yatırımlar yerine tüm GSMlerin tek çatı altında toplanacağı bir yatırım olacak.

İLK YAYIN KARS’TA KARAKALE VE AKÖREN KÖYLERİ’NDEN YAPILDI

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve bazı katılımcıların ilk test yayınını Kars’ın Karakale ve Akören Köyleri’nde gerçekleştirdi. Köylerde kurulan ilk yerli ve milli Baz İstasyonu Ulak sayesinde artık erişim ve iletişimi sağlayan köylü vatandaşlar Bakan Arslan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Bakan Arslan’ın eğitm ve spor alanında Türkiye derecesi yapan öğrencilere hediye takdimi yapmasının ardından tören sona erdi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı Sonraki Haber >>

Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı

DMCA.com Protection Status

Bakan Ahmet Arslan ULAK’ın İlk Test Yayınını Kars’ta Yaptı

  Yukleme: 0.060537